Dobili smo da testiramo Sana mlin za žitarice, semenke i lekovito bilje i uverimo se u njegove mogućnosti.
Ovo je bila odlična prilika, jer je ovaj mlin jedinstven po tome što zaista predstavlja zamenu za tradicionalno mlevenje zrna na starinskoj vodenici sa teškim kamenovima, samo u mini izdanju, prilagodjenom kuhinji, i na električni pogon.
Na prvi pogled, Sana mlin odaje utisak luksuznog kuhinjskog uredjaja, pažljivo dizajniranog od izvrsnih ekoloških materijala – kućište mu je najfinije izrade od masivnog kvalitetnog drveta bukve, precizno obrađenog i fino brušenog, bez ikakve površinske obrade toksičnim lakovima i premazima, a srce uredjaja čine dva kamena izradjena od izuzetno tvrdog materijala, kombinacije keramike i korunda. Prava replika starinske vodenice, donosi, osim funkcionalnosti, i dah rustičnog dizajna u vašu kuhinju. Jedini plastični element na ovom mlinu je prekidač za uključivanje na kućištu 🙂 Zamerka može biti visoka cena ovog uređaja, ali imajući u vidu garanciju od čak 12 godina, upotrebljene materijale i kvalitet izrade, utisak je da je napravljen da vam služi duživotno. (Često se osvrnem po kuhinji i ustanovim da većina mojih omiljenih aparata – Vitamix, Excalibur, Angel sokovnik, zaista besprekorno rade u uslovima priličnog opterećenja više od 10 godina).
Za testiranje smo izabrali pirinač i leblebiju. Namerno nismo uzeli pšenicu, raž niti bilo koju žitaricu koja sadrži gluten (čak ni speltu) iz jasnog i razumljivog razloga: Drveni delovi mlina se ne peru, već se samo brišu čistom, suvom mekom krpom, a za čišćenje mlina može se upotrebiti i mala količina pirinča koja se samelje u mlinu, jer je pirinač neutralan i „pročisti“ radne delove mlina. Dakle, ukoliko vi, ili neko iz porodice ima problem sa intolerancijom na gluten, u mlinu nemojte mleti glutenske žitarice! Tako će se čestice glutenskog brašna naći i u brašnu od zrna koja ne sadrže gluten. Radije ga koristite za sveža brašna od prosa, amaranta, kinoe, heljde, sočiva, leblebija….ili za mlevenje začinskog bilja po želji.
Mlevenjem u mlinu upravlja se veoma jednostavno: uključite strujni prekidač na kućištu; prihvatna posuda na vrhu mlina je drvena, i sanbdevena drvenim poklopcem. Finoću mlevenja podešavate tako što okrećete ovu posudu za sipanje zrna – krajnji levi položaj, najsitnije tačkice na metalnoj traci na vrhu kućišta daće vam najfinije brašno, dok se okretanjem posude u desno granulacija uvećava, i ovaj režim pogodan je za griz i krupnije granulacije. Posudu možete okretati i u toku rada mlina, ali smatram da je bolje da pre početka rada odlučite koliko fino brašno vam je potrebno i da zatim samo korigujete granulaciju ako je potrebno.
Prvo smo krenuli da pravimo brašno od leblebije; nije greška da se prvo uradi malo krupnija granulacija mlevenja jer su u pitanju krupnija zrna mahunarke, i da se zatim mlevenje ponovi na finijoj granulaciji.
Mlin ima kapacitet od 100 gr zrna u minuti, tako da za kratko vreme možete dobiti super sveže brašno od kojeg ćete odmah umesiti hleb odnosno bezglutenske forme hleba i peciva.
Posle leblebije, samleli smo i pirinač, i delove mlina obrisali mekim papirnim ubrusima. Dakle, dobili smo sveže brašno za moj omiljeni bezglutenski hleb od leblebije i pirinča, uz dodatak semenki suncokreta 🙂
Ukoliko vam je ova recenzija i ocena rada Sana mlina bila od koristi i odlučite se za kupovinu – na poklon vam dajem i višenamensku vrećicu od sirovog platna za čuvanje hleba i peciva, mislim da se sjajno uklapa uz divan rustičan dizajn mlina.