Da li ste već probali crni pirinač? Priprema se isto kao i običan, beli pirinač, ali je ipak poseban 🙂 Ja sam ga pripremila i napravila obrok sa grilovanim tofuom, sušenim i svežim paradajzom, a po skuvanom crnom pirinču posula sam origano, posip od susama i nutrivnog kvasca. Uz dodatak sveže salate i kukuruza šećerca, može biti izvanredan i ukusan vegan bezglutenski ručak.
Ova namirnica je toliko bogata zdravim sastojcima da nisu ni Kinezi pogrešili kada su je čuvali samo za odabrane. Spisak sastojaka i dejstava na organizam je podugačak i čini se da sve što je zdravo u hrani nalazi se u ogromnom procentu u jednom zrnu ove neobične žitarice. Tačnije, u njenoj crnoj ljuspi.
Jedna čaša kuvanog crnog pirinča sadrži oko 160 kalorija, 1.5 gr masnoće, 34 grama ugljenih hidrata, 2 grama vlakana i čak 5 grama proteina! Iako se čini da su ove vrednosti male, na samo jednu čašu jedne namirnice to je i te kako velika vrednost. Crni pirinač je pun vlakana, antioksidanasa, gvožđa i proteina više od svih žitarica. Upravo njegova tamna boja nagoveštava sve ove sastojke u velikoj količini.
Antioksidansi u crnom pirinču
Istraživanja pokazuju da ih ima više nego u borovnicama koje su u samom vrhu među voćem bogatim antioksidansima, a da najviše ima jedan poseban sastojak – antocijanin, tamno ljubičaste boje, zaslužan za sprečavanje i lečenje mnogih bolesti. Samo mala količina ovog antioksidansa sprečava oštećenja ćelije izazvana slobodnim radikalima, upale i trovanja na ćelijskom nivou. Pored ovog sastojka, crni pirinač sadrži i vitamin E, značajan sastojak u borbi za zdravlje očiju, kože, imuniteta i opšteg zdravlja organizma.
Antocijanin takođe sprečava taloženje lošeg holesterola u krvnim sudovima, čime čuva krvotok i srce. Neki lekari tvrde da ovaj pirinač može značajno doprineti lečenju već oštećenih krvnih sudova, što praktično nijedna namirnica a ni lek ne može.
Crni pirinač je veoma snažan i efikasan čistač organizma. Njegovi sastojci čiste jetru, creva i bubrege od otpada koji se tamo prirodno stvara, što dalje brani organizam od stalnih trovanja koja vode u ozbiljne bolesti. Ova namirnica se svrstava u prvih pet namirnica koje sprečavaju upale creva i unutrašnjih organa.
Zbog velike količine dijetetskih vlakana, ubrzava metabolizam, čime utiče i na smanjenje telesne težine, a jedina je žitarica koja nema glutena u sebi, tako da je mogu konzumirati i oni koji boluju od celijakije. Smanjenju telesne težine potpomaže i mogućnost uklanjanja viška šećera iz krvi, tako da posredno sprečava i ublažava posledice dijabetesa.
Mnogi nutricionisti ga preporučuju kao dodatak ishrani sa ciljem poboljšanja opšteg stanja organizma i korekcije telesne težine, pri čemu je efikasniji od prerađenih žitarica. Jedino što treba imati u vidu je da se najveća količina zdravih sastojaka nalazi u ljuspi, što znači da ga treba konzumirati u vidu celog zrna.